Nadomestilo Za Znamenje Zodiaka
Znanalnosti Snovi C.

Ugotovite Združljivost Z Znakom Zodiaka

Pojasnjeno: Kako je Aditi Ashok zgrešil olimpijsko medaljo v golfu v Tokiu

Indijska igralka golfa Aditi Ashok je morala pretrpeti razočaranje, ko je po 72 luknjah v ženski posamični disciplini končala izven lestvice medalj za samo en strel. Kdo je ona in kako je zamudila olimpijsko medaljo v Tokiu?

Aditi Ashok igra strel iz bunkerja na 7. luknji med zadnjim krogom ženskega golfa na poletnih olimpijskih igrah 2020, v soboto, 7. avgusta 2021, v podeželskem klubu Kasumigaseki v Kawagoeju na Japonskem. (AP Photo/Andy Wong)

Potem ko je bila skoraj ves čas turnirja na drugem mestu in vzbujala upanje na nepričakovano uvrstitev na stopničke, je morala indijska golfistka Aditi Ashok doživeti razočaranje, ko je končal zunaj razreda medalj po 72 luknjah ženskega tekmovanja samo z enim strelom.

Kljub temu je bila to zelo zaslužna predstava 23-letnika, ki se je na tako velikem odru pod močnim pritiskom pomeril z nekaterimi najboljšimi igralci na svetu. Pravzaprav je bilo nekaj špekulacij, da bi se turnir zaradi slabega vremena lahko odločil po 54 luknjah. V tem primeru bi se Aditi vrnil domov s srebrno medaljo.

Kdo je Aditi Ashok?

Domorodec iz Bengaluru je trenutno 200. igralka golfa na svetu. Igra na Ladies European Tour (LET) in LPGA Tour v Združenih državah. Nastopila je tudi na olimpijskih igrah v Riu leta 2016 in osvojila 41. mesto. Aditi ima na svojem imenu tri naslove LET in dva na indijskem dirkališču, oba pa je osvojila kot amater.

Je prva Indijka, ki je igrala in zmagala na LET, in je leta 2016 končala na drugem mestu na evropskem krogu ter si prislužila tudi čast novinca leta. Tudi na težki turneji LPGA Tour beleži visoke rezultate, vendar se ji je dekliška zmaga do zdaj izmikala.

Kako je Aditi Ashok prišel na olimpijske igre v Tokiu?

Čeprav je bilo igrišče za olimpijske igre v Tokiu omejeno na 60 igralcev, ni v celoti temeljilo na svetovni lestvici. Cilj je bil pridobiti igralce iz čim več držav, da pokažejo široko in globalno priljubljenost golfa. Najboljše države - kot so Združene države in Koreja - so lahko poslale le omejeno število svojih najboljših igralcev, tako da so številna velika imena zamudila, nekateri pa so se celo odločili, da zamudijo olimpijske igre.

Aditi je bil uvrščen na 45. mesto na lestvici igralcev, ki izpolnjujejo pogoje za igre. Edini drugi Indijec na tem področju je bil Diksha Dagar, ki je po štirih krogih končal na 50. mestu.

Moški turnir, ki je potekal prej med olimpijskimi igrami, sta imela dva indijska udeleženca: Anirban Lahiri (izenačeno 42.) in Udayan Mane (56.).

23-letna Aditi Ashok je iz Bengaluruja. (Foto Reuters: Murad Sezer)

Kako je Aditi zgrešila kolajno?

Golf je igra z dobrimi mejami. Zelo pogosto so palci razlika med udarcem, ki pade v luknjo, ali samo izstopom. Aditi se je boril za mesto na stopničkah proti nekaterim najboljšim igralcem na svetu. Končna dobitnica zlate medalje, Nelly Korda iz Združenih držav Amerike, ki je vodila skoraj od začetka do konca, je številka sveta. 1 in glavni zmagovalec. Dobitnica srebrne medalje Inami Mone je uvrščena na 28., bronasta z Nove Zelandije Lydia Ko pa na 11. mestu. Poudariti je treba, da se v tako elitnem podjetju Aditi ni zadušil ali zatajil. Najboljši igralci so dvignili svoje igre, da bi zahtevali svoje medalje.

Aditi je v štirih dneh spustil le pet strelov, a če je treba biti zelo kritičen, so jih štirje dosegli v zadnjih dveh krogih. S krogi 67, 66, 68 in 68 je bil Indijec vseskozi dosleden. Kar je morda delovalo proti njej, je bila njena nezmožnost, da bi v soboto na zadnjih štirih luknjah naredila kakšno ptičico. Za primerjavo, Mone in Ko sta imela na tem odseku vsak po dve ptiči in bogey. En strel se je izkazal za odločilnega, saj je Aditi izpadla iz končnice in odločila za drugo in tretje mesto.

Preberite tudi|Aditi Ashok meni, da je 'težko biti srečen' s četrtim mestom na olimpijskih igrah Aditi Ashok govori s svojo mamo na olimpijskih igrah v Tokiu. (AP Photo: Andy Wong)

Jo je Aditina igra izdala v zadnjem odseku?

Po njenem lastnem priznanju vožnja s tee ni Aditina največja moč. Je izvrstna palica in to moč je pokazala skozi celotno tekmovanje. V soboto je pogosto pogrešala plovne steze, kar ji je oteževalo približevanje strelov približevanja luknji. Večinoma je delovala dobro, a z Monejem in Ko, ki sta v zadnjem krogu streljala 65, je Aditinih 68 zaostajalo za zahtevanim.

Končno, če ji bo nekaj omogočilo neprespane noči, je to zgrešen udarec na 17. luknji. Po njeni oceni je zadela popoln udarec in je pričakovala, da bo padel, a morda pri tem bogovi golfa niso bili na njeni strani. Imela je zunanjo možnost, da bi ptička s 25 čevljev na zadnji luknji, in jo je dala, a ni bilo mišljeno.

Kako bo Aditijeva uspešnost vplivala na širšo sliko v indijskem golfu?

Olimpijske igre so največji prizorišče v športnem svetu in veliko ljudi, ki jih morda ne zanimajo ali razumejo zapletenosti golfa, bi spremljali Aditiin napredek, saj je obstajala možnost za medaljo. Čeprav je zamudila, bi to lahko povečalo zanimanje za Indijo in širšemu svetu pokazalo, da lahko Indija proizvaja tudi kakovostne igralke golfa.

Indijski moški golfisti so svojo prisotnost občutili na mednarodnih turnejah, Aditiin dosežek pa bo pokazal, da ima šport široko bazo v državi pri obeh spolih.